Site Overlay

Kara Lahana Turşusu

Kara Lahana Turşusu Tarifi

Karadeniz denilince akla ilk gelen sebzelerden birisidir kara lahana. Kara lahana Karadeniz yemeklerinin vazgeçilmez lezzetlerinden birisidir. Kara lahana, çorbasından sarmasına kadar herkes tarafından sevilerek tüketilmektedir. Son derece sağlıklı olan kara lahana, içinde bulunan kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi mineraller oldukça fazla olduğu için değerli ve önemli bir sebzedir.Kara lahana turşusu hem kavurmasıyla hem de tek başına her yemeğin yanına yakışan bir lezzettir. Kara lahana hem pişmiş şekilde hem de çiğ olarak salatanın içinde tüketilebilmektedir. Yaşlılık hormonlarını beslediği için daha geç yaşlanma sağlar. Kara lahana hücrelerin yenilenmesini hızlandırır. Doğal ilaç özelliği taşıyan kara lahana, kanser hücrelerinin oluşumunu engeller. Kemik erimesi ve eklem hastalıklarına da çok iyi gelmektedir. Kansızlık problemine yardımcı olur. Kan yapıcı bir özelliğe sahiptir. Kara lahananın Karadeniz de en çok tüketildiği hali olan Kara lahana Turşusu tarifini burada bulabilirsiniz.

Kara lahana turşusu-Kara lahana turşusu tarifi-Kara lahana turşusu nasıl yapılır

Kara Lahana Turşusu için Malzemeler:

  • 5 litrelik kavanoz
  • Aldığı kadar kara lahana
  • 2 baş sarımsak
  • 6 yemek kaşığı kaya tuzu
  • 3 adet taze biber
  • Pul biber

Kara Lahana Turşusu Tarifi:

Karalahana Turşusu Tarifi için: Kara lahanalarımızı çok ince olmayacak şekilde doğruyoruz ve bol su ile yıkıyoruz. Tenceremizde kaynattığımız suyun içine atıp yaklaşık 20 dakika kara lahanalarımızı kaynatıyoruz ve süzüyoruz, soğumaya bırakıyoruz. Sarımsaklarımızı temizliyoruz ama doğramıyoruz. Soğuyan kara lahanalarımızı pul biber ile harmanlıyoruz.Pul biberin miktarını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. 2 – 2,5 litre soğuk suyu kaya tuzu ile karıştırıp, pul biberle harmanladığımız kara lahanamızı kavanoza koyup üzerine suyu ilave ediyoruz. en üst kısmına biberleri ve sarımsakları yerleştirip kapağını kapatıyoruz.

15 gün beklemek yeterli olacaktır.

Afiyet Olsun.

Karalahana Turşusu Kavurması Nasıl Yapılır ?

Karalahana ve mor lahana besin değeri oldukça yüksek ve özellikle diyet menülerinin vazgeçilmezleridir. Mor lahanayla yapabileceğiniz hafif tarifler için DETOKS-TARİFLERİ sitesini ziyaret edebilirsiniz.